Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 SHEDULES
Back to Previous Page
   
 
  At- CUTTACK
 

HOST: Odisha Cricket Association
DESCRIPTION:
*     Altogether 29 teams would participate in the limited-over tournament.
*     Matches will be played on 50-overs-per-side affair.
*     Bolangir, Bhubaneswar, Balasore, Cuttack, Dhenkanal and Jajpur have been seeded to play super league matches directly.
*     The remaining 22 teams will play preliminary league matches after being divided into six groups and the six group toppers will qualify for the super league.

GROUPINGS FOR PRELIMINARY LEAGUE:
Group-A:
Sambalpur, Mayurbhanj, Kendrapara, Boudh
Group-B: Bargarh, Bhadrak, Angul, Malkangiri
Group-C: Nabarangpur, Puri, Koraput
Group-D: Keonjhar, Rourkela, Rayagada, KIIT
Group-E: Khurda, Kalahandi, Ganjam, Deogarh
Group-F: Jagatsinghpur, Jharsuguda, Sundargarh

PRELIMINARY LEAGUE SCHEDULE:
April 20:
Sambalpur vs Mayurbhanj; Bargarh vs Bhadrak; Nabrangpur vs Puri; Boudh vs Kendrapara; Angul vs Malkangiri.
April 21: Sambalpur vs Boudh; Bargarh vs Angul; Puri vs Koraput; Mayurbhanj vs Kendrapara; Bhadrak vs Malkangiri.
April 22: Sambalpur vs Kendrapara; Bargarh vs Malkangiri; Nabrangpur vs Koraput; Mayurbhanj vs Boudh; Bhadrak vs Angul.
April 23: Keonjhar vs Rourkela; Khurda vs Kalahandi; Jagatsinghpur vs Jharsuguda; Rayagada vs KIIT; Ganjam vs Deogarh.
April 24: Keonjhar vs Rayagada; Khurda vs Ganjam; Jharsuguda vs Sundargarh; Rourkela vs KIIT; Kalahandi vs Deogarh.
April 25: Keonjhar vs KIIT; Khurda vs Deogarh; Jagatsinghpur vs Sundargarh; Rourkela vs Rayagada; Kalahandi vs Ganjam.

GROUPINGS FOR SUPER LEAGUE:
Group-I:
Bhubaneswar, Balasore, Winners of Group-A (A-1)
Group-II: Cuttack, Winners of Group-B (B-1) and Group-C (C-1)
Group-III: Dhenkanal, Winners of Group-D (D-1) and Group-E (E-1)
Group-IV: Bolangir, Jajpur, Winners of Group-F (F-1)

SUPER LEAGUE SCHEDULE:
April 27:
Bhubaneswar vs Balasore; Cuttack vs B-1; Dhenkanal vs D-1; Bolangir vs Jajpur
April 28: Balasore vs A-1; B-1 vs C-1; D-1 vs E-1; Jajpur vs F-1
April 29: A-1 vs Bhubaneswar; C-1 vs Cuttack; E-1 vs Dhenkanal; F-1 vs Bolangir
May 1: SEMIFINALS
May 2: FINAL

   
  Sponsored By -

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES