Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 SHEDULES
Back to Previous Page
   
 
  At- CUTTACK
 

ORGANISED BY: Odisha Cricket Association
DESCRIPTION:
*     Altogether 36 teams would participate in the tournament.
*     Teams have been divided in to 12 groups and the group toppers would qualify for the super league.
*     The  super league would feature competition in four groups of three teams each and the four group toppers would advance to the semifinals.

PRELIMINARY GROUP TABLE:
Group-A:
Cuttack-A, Keonjhar, Rayagada
Group-B: Cuttack-B, Koraput, Phulbani
Group-C: Bhubaneswar-A, Ganjam, Deogarh
Group-D: Bhubaneswar-B, Nayagarh, Boudh
Group-E: Rourkela, Kendrapara, Gajapati
Group-F: Balasore, KIIT, Bargarh
Group-G: Bhadrak, Puri, Nabarangpur
Group-H: Sambalpur, Mayurbhanj, Paradeep
Group-I: Jharsuguda, Dhenkanal, Malkangiri
Group-J: Khurda, Angul, Sonepur
Group-K: Sundargarh, Jajpur, Nuapada
Group-L: Jagatsinghpur, Bolangir, Kalahandi

FIXTURE:
GROUP LEAGUE MATCHES:
May 3:
Cuttack-A vs Keonjhar, Cuttack-B vs Koraput, Bhubaneswar-A vs Ganjam, Bhubaneswar-B vs Nayagarh, Rourkela vs Kendrapara, Balasore vs KIIT.
May 4: Keonjhar vs Rayagada, Koraput vs Phulbani, Ganjam vs Deogarh, Nayagarh vs Boudh, Kendrapara vs Gajapati, KIIT vs Bargarh.
May 5: Rayagada vs Cuttack-A, Phulbani vs Cuttack-B, Deogarh vs Bhubaneswar-A, Boudh vs Bhubaneswar-B, Gajapati vs Rourkela, Bargarh vs Balasore.
May 6: Bhadrak vs Puri, Sambalpur vs Mayurbhanj, Jharsuguda vs Dhenkanal, Khurda vs Angul, Sundargarh vs Jajpur, Jagatsinghpur vs Bolangir.
May 7: Puri vs Nabarangpur, Mayurbhanj vs Paradeep, Dhenkanal vs Malkangiri, Angul vs Sonepur, Jajpur vs Nuapada, Bolangir vs Kalahandi.
May 8: Nabarangpur vs Bhadrak, Paradeep vs Sambalpur, Malkangir vs Jharsuguda, Sonepur vs Khurda, Nuapada vs Sundargarh, Kalahandi vs Jagatsinghpur.
SUPER LEAGUE: May 9 to 11
SEMIFINALS: May 13
FINAL: May 14

   
  Sponsored By -

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES