Search
 
Home | About Us | Career | Contact Us
Editor Sanatan Pani
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 SHEDULES
Back to Previous Page
   
 
  At- Unit-VI HS Ground, BBSR
 

ORGANISED BY: Unit-VI Athletic Association (UVAA)
CONTACT PERSON: UVAA secretary Dillip Kumar Das (Mob: 93380 10711)

DESCRIPTION:
*     The 29th edition would feature 24 teas, including Palasuni High School as the new entrant.
*     Kalinga Bidyapitha, Sampur would start as defending champions and Vikash Residential School as last year’s runners-up.
*     The champion team would receive a cash prize of Rs 10,000, while the runners-up side would take home Rs 5,000.
*     Teams have been divided into eight groups and after completion of group league, the top team from each group would advance to the quarterfinals.

GROUPINGS:
Group-A:
Kalinga Bidyapitha, St Joseph’s High School, Palasuni High School
Group-B: Vikash Residential School, DAV School (Pokhariput), St Xavier’s High School (Kedargouri)
Group-C: Unit-2 Boys’ High School, Gurukul School, Stewart School
Group-D: Delhi Public School (Kalinga), Unit-VI Boys’ High School, Venkateswar English Medium School
Group-E: Sai International School, BJEM School, Prabhujee English Medium School
Group-F: Rakakrushna Sikhya Kendra (IRC Village), Sainik School, St Xavier’s High School (Khandagiri)
Group-G: Kalinga Institute of Social Sciences, Bibekananda High School, IRC Village High School
Group-H: Mother’s Public School, Unit-3 Govt High School, DAV School (Chandrasekharpur).

SCHEDULE:

GROUP LEAGUE:
August 8: BJEM School vs Prabhujee English Medium School
August 9: St Joseph’s High School vs Palasuni High School; DAV, Pokhariput vs St Xavier’s, Kedargouri
August 10: Unit-VI High School vs Venkateswar EMS; Gurukul School vs Stewart School
August 11: Unit-III High School vs DAV, Chandrasekharpur; Bibekananda School vs IRC Village HS
August 12: Kaliga Bidyapitha vs St Joseph’s HS; Vikash Res School vs DAV, Pokhariput
August 16: Unit-2 High School vs Gurukul School; DPS, Kalinga vs Unit-6 High School
August 17: Sai International School vs BJEM School; Ramakrushna Sikhya Kendra vs St Xavier’s, Khandagiri
August 18: DAV, Chandrasekharpur vs Mother’s Public School; KISS vs Bibekananda School
August 19: Sainik School vs St Xavier’s, Khandagiri; Kalinga Bidyapitha vs Palasuni High School
August 21: Vikash Res School vs St Xavier’s, Kedargouri; Unit-2 High School vs Stewart School
August 22: Sai International School vs Prabhujee EMS; DPS, Kalinga vs Venkateswar EM School
August 23: Ramakrushna Sikhya Kendra vs Sainik School; Mother’s Public School vs Unit-3 HS
August 24: KISS vs IRC Village High School

QUARTERFINALS: August 26 and 28
SEIFINALS: August 30
FINAL: September 3

   
  Sponsored By -

Copyright @ Orisports.com Powered by: KDC TECHNOLOGIES